Kolki, płaczliwość, problemy oddechowe, asymetria niemowlaka – sprawdź dlaczego powinieneś zabrać swoje dziecko na terapię czaszkowo-krzyżową.

Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i Masaż - Kolki, płaczliwość, problemy oddechowe, asymetria niemowlakaKluczowy  rejonem ciała noworodka i niemowlaka do momentu kiedy zacznie chodzić jest staw szczytowo-potyliczny (połączenie głowy i szyi). Od jego prawidłowego ułożenia będzie zależało czy Twoje dziecko będzie rosło i rozwijało się symetrycznie oraz czy będzie cierpiało na inne problemy np. kolki.

Bardzo często na skutek porodu zdarza się, że kręg szczytowy (atlas) jest zaklinowany z podstawą potylicy.

 

Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i Masaż - Kolki, płaczliwość, problemy oddechowe, asymetria niemowlaka
Ilustracja z książki „Your Inner Physician and You” Johna E. Upledgera.

 

Nie będąc we właściwym ułożeniu naciska na nerwy wychodzące z czaszki (nerw czaszkowy IX, X, XI) upośledzając ich pracę. Dlatego dziecko może mieć problemy z:

  1. Połykaniem;
  2. Kaszlem;
  3. Odruchem wymiotnym, refluksem;
  4. Trawieniem, wzdęciami, kolkami;
  5. Oddychaniem;
  6.  Rytmem serca;
  7. Asymetrią w napięciu mięśni mostkowo-sutkowo-obojczykowych i czworobocznego grzbietu (kręcz szyi).

Jeśli trafi Ci się „egzemplarz”, który cierpi na kolki, leczenie które się teraz proponuje jest wyłącznie objawowe. Podajesz dziecku kropelki na wzdęcia, masujesz brzuszek i katujesz się dietą, będąc matką karmiącą piersią, a jak nie karmisz to zmieniasz jedno mleko modyfikowane na inne.

Rozwiązaniem może być odklinowanie kręgu szczytowego od czaszki niemowlaka, za pomocą delikatnej, bezpiecznej techniki, którą wykona terapeuta czaszkowo-krzyżowy.

O terapii czaszkowo-krzyżowej pisałam już trochę tu http://fizjoklinikagorzow.pl/?p=417

 

Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i Masaż - Kolki, płaczliwość, problemy oddechowe, asymetria niemowlaka

Pamiętaj też, że dopóki dziecko nie chodzi, czyli w okresie leżenia na brzuchu, obrotów na boki, pełzania i raczkowania – staw szczytowo-potyliczny  będzie decydował o symetrii rozwoju ciała dziecka.

Dlatego

jeśli z jakiegoś powodu jesteś zaniepokojony stanem swojego niemowlaka albo profilaktycznie chcesz sprawdzić połączenie głowowo-szyjne, wybierz się do terapeuty czaszkowo-krzyżowego i zapewnij dziecku jak najlepszy potencjał rozwoju.

Źródło:  John E. Upledger „Your Inner Physician and You”, materiały z kursu Terapia CranioSacralna II, materiały z kursu Terapia Manualna Holistyczna Andrzeja Rakowskiego.

Mogą spodobać Ci się inne artykułu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *