Zegar biologiczny Twojego ciała

Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i MasażKażdy z nas wie, że noc jest od odpoczynku, a dzień od aktywnych działań. Tradycyjna Medycyna Chińska postrzega pracę naszego organizmu dużo dokładniej. Sprawdź czy Twój organizm działa jak w zegarku.

 

 

5:00 – 7:00 rano – maksimum energetyczne przypada na jelito grube.

Wtedy najlepiej jest się wypróżnić i jeśli Twój organizm jest zdrowy, najprawdopodobniej masz wtedy na to ochotę. Jeśli masz problem z zaparciami i przegapisz ten moment, np. pędząc do pracy, możesz mieć potem kłopot, aby się wypróżnić.

7:00 – 9:00 rano – maksimum energetyczne dla żołądka.

Dobrze wtedy zjeść pierwszy posiłek. Ideałem byłoby być już po wizycie w toalecie 😉 Osoby z zaburzeniami trawienia mogą w tym czasie nie mieć apetytu i najchętniej nie jadłyby śniadania.

9:00 – 11:00 – maksimum energetyczne śledziony.

Kiedy zjesz śniadanie, energia z żołądka, zostanie przekazana śledzionie. Aby cieszyć się dobrym składem krwi (w śledzionie tworzą się białe krwinki i są niszczone krwinki czerwone), jeśli nie zjadłeś 1go śniadania, zjedz w tym czasie drugi, nieobfity posiłek.

11:00 – 13:00 – maksimum energetyczne dla serca.

Z żołądka i śledziony energia idzie do serca. Pięknie odzwierciedla to stare, polskie przysłowie „przez żołądek do serca” 🙂  Fizjologicznie powinniśmy czuć się wtedy najlepiej, jeśli mamy trudny problem do rozwiązania działajmy właśnie w tych godzinach. I uwaga: gdy energia serca osiąga maksimum łatwiej jest wyznać komuś miłość!

13:00 – 15:00 – maksimum energetyczne dla jelita cienkiego.

Idealny czas na obiad.

15:00-17:00 – maksimum energetyczne dla pęcherza moczowego

 

17:00 – 19:00 – maksimum energetyczne dla nerek.

Silne i zdrowe nerki świadczą o witalności organizmu.

19:00 – 21:00 – krążenie, seks.

W tym czasie nawet osoby z niskim libido, mogą mieć większą ochotę na seks.

21:00 – 23:00 – potrójny ogrzewacz.

Niezmiernie ważna funkcja regulacyjna naszego organizmu, zawiadująca naszą energią życiową. Czas na regenerację organizmu, najlepiej zasnąć w tych godzinach.

23:00 – 1:00 – maksimum energetyczne dla pęcherzyka żółciowego.

Jeśli budzisz się w nocy w tych godzinach, oznacza to, że masz nadmiar energii w pęcherzyku żółciowym. Najprawdopodobniej w ciągu dnia przeżywasz emocje złości i nienawiści i w ten sposób jesteś predysponowani do chorób dróg żółciowych.

1:00 – 3:00 – maksimum energetyczne dla wątroby.

Jeśli budzisz się w nocy w tych godzinach, to być może masz nadmiar energii w wątrobie, a wątroba wiąże się z uczuciem gniewu. Budzisz się czasem z szybko bijącym sercem i zdenerwowany?

3:00 – 5:00 – maksimum energetyczne dla płuc.

Nad ranem często występują duszności, może wystąpić atak astmy lub w ogóle kaszel (co świetnie znają mamy, kiedy dziecko jest przeziębione)

 

Obserwuj swoje ciało. W jakich godzinach czujesz się dobrze? A może pewne dolegliwości powracają stale o tej samej porze?

 

Źródło: W. Stopińska „Medycyna między wschodem a zachodem”.

 

Zapisz

Mogą spodobać Ci się inne artykułu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *