2 przepisy na ekologiczne i tanie sprzątanie

Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i Masaż - ekologiczne sprzątanieW domu częściowo odeszłam od sklepowych środków czyszczących. Poniżej moje 2 sprawdzone sposoby ekosprzątania: mycie naczyń w zmywarce i mycie podłogi.

Zmywanie w zmywarce

 

Chęć porzucenia chemicznych tabletek do zmywania była moją motywacją, żeby rozpocząć ekosprzątanie. Uważam, że zmywarka nie spłukuje dokładnie tych wszystkich chemikaliów po tabletkach i potem wraz z serwowanym pokarmem je zjadamy. Zresztą jak otwierasz zmywarkę, to uderza Cię mocny zapach sztucznych aromatów.

Mi to nie odpowiadało i dlatego robię tak:

1) Na dno zmywarki wsypuję kopiastą łyżkę sody oczyszczonej.

Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i Masaż - ekologiczne sprzątanie

2) Do pojemniczka na tabletkę wsypuję kwasek cytrynowy. Zamykam pojemniczek.

Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i Masaż - ekologiczne sprzątanie   Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i Masaż - ekologiczne sprzątanie

3) Do pojemniczka na nabłyszczacz wlewam ocet (jak się wyświetli dodaj nabłyszczacz).

Dagmara Miszczak - Fizjoklinika Gorzów - Fizjoterapia, Akupunktura i Masaż - ekologiczne sprzątanie

4) Jak się wyświetli brak soli, do pojemnika na sól wsypuję zwykłą sól spożywczą.

Kiedyś dodawałam na dno zmywarki kilka kropli naturalnego olejku miętowego, żeby ładnie pachniało, ale teraz szkoda mi pieniędzy 😉 Chcę też zaznaczyć, że dość dokładnie płuczę naczynia przed wstawieniem do zmywarki. Mąż obawiał się, że sypiąc sodę na dno zmywarki, ta się popsuje. Chodzi jednak normalnie już pół roku. Myślę, że się zepsuje po gwarancji 😉 Twoja najdroższa pewnie też. Naczynia są naturalnie, dobrze umyte. Przetestuj na swojej wodzie, tzn. są różne stopnie twardości wody i może być różny efekt. Jeśli coś pójdzie nie tak, popróbuj z proporcjami albo poszukaj innych przepisów w internecie – jest ich dużo.

 

Mycie podłogi

Kolejna sprawa to naturalne mycie podłogi. Od razu mówię – żony uwielbiają ten sposób, mężowie nienawidzą 😉

1) Do pełnego gorącej wody wiadra od mopa dolewam ok. ćwierć szklanki octu i ok. 10-15 kropli naturalnego olejku eterycznego geraniowego. Myję tym podłogę. Taka mikstura ładnie zmyje i jednocześnie zdezynfekuje podłogę. Olejek z geranium zabija bakterie, wirusy i przełamuje octowy zapach, przed którym ucieka mój mąż. Można zrobić wersję bez olejku, tak jest taniej, ocet też dezynfekuje. Tak – przez około pół godziny będzie trochę czuć octem, ale potem wszystko wywietrzeje, a z podłogi można jeść 😉 Im mniej octu wlejesz, tym łagodniejszy będzie zapach. Wg mnie nie niszczy paneli, nie zauważyłam. Bardziej destrukcyjnie na panele działają dzieciaki.

Jeśli kupisz duże opakowania sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i wielką, kilku-litrową butlę octu, zapłacisz jeszcze mniej.

 

Źródło: „Wyrzuć chemię z domu” Ewa Kozioł,  http://zielonyzagonek.pl

Mogą spodobać Ci się inne artykułu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *