Córka wstała dziś z lekkim kaszlem, a jutro ma wigilię w przedszkolu, podczas której recytuje. Co robi więc zapobiegliwa mama? Pędzi do apteki? Nie ma potrzeby – zrobi najlepszy syrop na kaszel sama! Jeśli masz w domu wszystkie potrzebne produkty i nie musisz przebijać się przez bałagan w kuchni, zrobienie syropu zajmie Ci 10 minut. Musisz wiedzieć, że jest dużo zdrowszy niż apteczny i lepiej działa.
2 syropy, które zawsze robię gdy ktoś z domowników ma kaszel to: syrop z cebuli oraz syrop z buraczka.
Długo nie byłam przekonana do „babcinych” sposobów, ale wypróbowałam i potwierdzam ich skuteczność. Biją na głowę każdy gotowy syrop, a wykonanie nie wymaga żadnych kulinarnych zdolności.
Syrop z cebuli (z dodatkiem czosnku i imbiru)
(wykrztuśny – czyli na mokry kaszel, ale zauważyłam, że zastosowany na suchy kaszel zamienia go w mokry)
1) Przygotuj cebulę, czosnek, imbir i miód. Słoik na syrop.
2) Pokrój cebulę (dałam dziś 4 małe) w kostkę, może być byle jak. Wrzuć do słoika.
3) Wyciśnij czosnek (dodałam 2 ząbki) do słoika z cebulą.
4) 1-2 cm imbiru obierz ze skórki i zetrzyj na tarce. Wyciśnij z tego sok i dolej do reszty. Jak nie masz tarki wszystko w porządku, pokrój imbir w drobne plasterki i dorzuć.
5) Dodaj miód (kilka łyżek) i wymieszaj dokładnie z innymi składnikami. Im więcej miodu dodasz, tym więcej syropu otrzymasz i będzie oczywiście bardziej słodki.
6) Zakręć słoik, żeby lecznicze olejki eteryczne nie uciekały i odstaw słoik najlepiej w ciepłe miejsce. Być może już po pół godziny sok z cebuli się wyekstrahuje i możesz pić 🙂 Ja daję dzieciom 1 łyżkę co godzinę – dwie, zależy w jakiej są formie. Moje dzieci naprawdę chętnie go piją. Wybierz tylko łagodny miód np. lipowy czy akacjowy. Syrop na miodzie spadziowym czy gryczanym jest dla hardcorów czyli dla mnie 😉
Syrop z buraczka
(bardzo dobry na kaszel jak i przy powracających zapaleniach krtani)
1) Przygotuj buraczki i miód. Słoik na syrop, tarkę.
2) Zetrzyj buraczki na tarce, wrzuć do słoika.
3) Dodaj miodu i wymieszaj. Gotowe! Tylko zakręć, żeby nie zwietrzał.
4) Odstaw, za jakiś czas (pół godziny – godzina) wyjdzie sok i syrop można spożywać. Dawkuję tak samo – 1 łyżka co godzinę, dwie.
Syropy mają trwałość 2 dni. Na noc możesz wstawić do lodówki. Potem zrób sobie świeże.
Proporcje zmieniaj wg swojego gustu i tego co masz w kuchni. Np. jak nie będziesz miała czosnku czy imbiru, zrób z samej cebuli. Ważne, aby działać jak tylko zaczyna się infekcja. Daje to duże szanse na całkowicie naturalne leczenie. Syropy łączę jeszcze z innymi naturalnymi sposobami i od roku z każdej opresji wychodzimy bez apteki i bez antybiotyków.