Akupunktura przeszła długą drogę, abyś teraz mógł korzystać z jej osiągnięć.
1) Akupunktura wywodzi się ze starożytnych Chin. Stosowano ją już w okresie kamienia gładzonego czyli w okresie między 10.000 – 4.000 lat p.n.e.
2) Akupunktura zrodziła się prawdopodobnie ze spostrzeżeń chińskich wojowników nt znikania uporczywych bólów po zranieniu strzałami z łuku lub bronią kłutą.
3) Stopniowo rozwijano naukę o ścisłym związku określonych punktów na powłoce ciała z narządami wewnętrznymi oraz praktykowano akupunkturę i akupresurę.
4) Legendarny Żółty Cesarz (2800 lat p.n.e.) wydał zakaz stosowania leków, które jego zdaniem zatruwały organizm. Głównym sposobem leczenia stała się akupunktura.
5) Na początku stosowano igły kamienne, potem z kości, bambusa. Od XII stulecia p.n.e. pojawiły się igły z brązu, następnie z żelaza i stali. Najlepszymi okazały się złote i srebrne, wytapiane od II stulecia p.n.e., ale służyły tylko cesarzom i ich dostojnikom.
6) Dalszy postęp akupunktury wiązał się ze słynnym lekarzem Hua To (141-208 n.e.), który stosował akupunkturę w celu znieczulenia przed zabiegiem chirurgicznym. Dodatkowo podawał jednocześnie doustnie środek znieczulający z konopi indyjskich.
7) Akupunktura rozpowszechniła się w całych Chinach.
8) W latach 1644-1911 u władzy była mandżurska dynastia Ts’ing. Walcząc z dawną chińską nauką i kulturą, potępiła akupunkturę zarzucając jej zbyt wielką prostotę i zbyt niskie koszty leczenia. Zakazała jej wykonywania. Akupunktura na początki XIX wieku zeszła do podziemia. Rządy dynastii mandżurskiej doprowadziły do całkowitego upadku chińskiej nauki, kultury i medycyny.
9) W czasie wojen domowych w Chinach 1924-1936, zakończonych zwycięstwem Armii Czerwonej, akupunktura odgrywa znaczącą rolę w leczeniu żołnierzy. Dekretem rządu ChRL akupunktura zostaje zrównana w prawach z innymi metodami leczenia.
10) Obecnie większość szpitali chińskich, w których prowadzi się leczenie wg zasad medycyny europejskiej, ma oddział chińskiej medycyny tradycyjnej. Akupunktura rozprzestrzenia się na cały świat.
Źródło: „Renesans akupunktury” Zbigniew Garnuszewski